А разве Речь Посполитая также не была по-сути изначально многоэтничной империей, тем не менее постепенно приводившей свое население "к единому знаменателю" ? Может я неверно оцениваю логику исторических процессов, у ВКЛ в принципе были после 1385,затем 1569 г. и особенно 1667 г. вообще какие-то шансы на свой особый тренд развития не в направлении поэтапной полонизации ?
История группы
Уезды Беларуси (Генеалогия Беларуси)
- Сообщений
- 11410
- Тем
- 15
- Последний id
- 168429
- Обновлено
- 24 июня 2026, 14:18
Тема: Оффтоп / Другие темы · Страница 179 из 229 · 11410 сообщений
Тогда чего так переживать за полонизацию? Был я давеча в Твери и Великом Новгороде, впечатления особые. Надо волноваться за быдлонизацию.
Я за традиционное Православие. Коммунизм несбыточная мечта, ведущая в погибель через самообман.
РП не была империей, это было конфедеративное государство. У ВКЛ было даже свое войско и деньги. И Польша ВКЛ силой не завоевывала, это было в некоторой степени вынужденное объединение перед лицом внешней угрозы. И не уничтожали поляки белорусов (будем употреблять этот термин) в популяционном масштабе. И много что другое. И вообще - беларусы и по языку, и по культуре гораздо ближе к полякам, чем к россиянам.
А что местным католикам теперь делать?)
Так, на всякий случай спрашиваю. Может уже валить пора
О! Это требует совершенно отдельной темы 🥵
Предков своих я уважаю и не стыжусь. По крайне мере то, что передавалось в семье поколениями, говорило о том, что это люди лучших моральных качеств. Ну а исторический контекст можно по-разному толковать.
Неософист, вообще-то)
Все таки повеселили, так бы и не знал - https://absurdopedia.wiki/%D0%9A%D0%B0%D0%BA_%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D0%BE:%D0%A7%D0%B8%D1%82%D0%B0%D1%82%D1%8C_%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%86%D0%B8%D1%8E
Если вас повеселил чей-то комментарий - поставьте лайк и расскажите об этом всем
это тоже где-то из абсурдопедии? 😀
Где-то рядом) Обычная педия уже не интересна
А агностыкам? А юдэям? А мясцовым татарам-мусульманам? А баптыстам, евангелістам ды іншым кальвіністам, у рэшты рэштаў?!🤔
Няхай яны самі за сябе адказваюць
Ну то я за агностыкаў і адказваю - прыхільнікам "традыцыйных" рэлігій, якія хочуць навязаць іх у выглядзе дзяржаўнай ідэалогіі - а фігушкі вам😉
У агностыкаў шлюбы заключаюць у ЗАГСе нявесты ці жаніха? ✍
Па выніках галасавання жаніха, нявесты і іх бліжэйшых родных😉 То бок - дэмакратычна вызначаецца.🙂
Так і запішам - агностыкі практыкуюць дыктатуру большасці ✍
Интресно знает ли товарищ о том, что же есть "традиционное" православие😁
Ну, калі мы з жонкай 33 гады таму шлюбаваліся, пытанняў не ўзнікала на гэты конт - мы жылі ў адным раёне г. Мінска😉
Добра так вашыя погляды эвалюцыянавалі. Дэмакратыі захацелася
З 1986/87 погляды не эвалюцыянавалі😉
А што было ў гэтыя гады? З ровара зваліліся?)
Перабудова
Усё, пытанне здымаю. Галоснасць
Я тады яшчэ малы быў, але ўжо тады маці казала каб я ў садку не паўтараў бацькавы анекдоты
Хаміце...😕 Малады быў яшчэ, у маладосці погляды - гнуткія. Хаця з дзяцінства быў антысталіністам - астатняе прыйшло пазней.😐
Не меў такога намеру, выбачайце, калі пакрыўдзіў. Такі выраз ёсць, ён азначае, што адбылася нейкая вырашальная падзея, якая змяніла чалавека.
Мне вось цікава. А хто гэтыя людзі, каторыя прыводзілі да агульнага назоўніка усялякія паланізацыі, русафобіі, адрыванні зямель і г.д Гэта нейкая дактрына ці ёсць нейкі ідэйны натхняльнік? Ці гэта нейкі нацыянальны інфантылізм?
Ды не, я не крыўдую🙂 А на пытанне Вашае адказ і просты, і не просты - нацыянальная стратэгія "прыстасаванства", у Янкі Купалы ў "Тутэйшых" добра апісаная😐 З аднаго боку, яна дазволіла беларусам захавацца, як народу (каб не мімікрыравалі пад рускіх ці палякаў, то мо і фізычна ўжо б усіх выразалі "добрыя суседзі"), але, з іншага боку, стварыла вялікія праблемы з нацыябудаўніцтвам, якое пачалося ў канцы 19 ст., але да пачатку 21 ст. так і не скончылася...
Пра вашыя расшыфроўкі нікаў! Не трэба пляміць паважаных людзей)
А) Дык GB здаецца разумее жарты)
У аўтопе можна і пажартаваць
Кто разбирается в гугл-таблицах? Есть ли там функция типа сводной таблицы? На лист 2 внесена индексация РС. Пока не вся, несколько человек внесли своих предков. На лист 3 внесены МК. Тоже не полностью. И вот можно ли настроить на листе 1 таблицу, где будут все эти записи единым полотном с возможностью фильтра по фамилии, а при добавлении людей на лист 2 они автоматически добавлялись бы на лист 1?