Загад №168 ад 12.04.1945 Негледзячы на неаднаразовыя папярэджанні значная частка студэнтаў дазваляе сабе спазняцца на лекцыі, прапускаць і без дазволу адміністраці пакідаць заняткі. … Гэтыя факты сведчаць аб недастатковай дысцыплінаванасці многіх студэнтаў інстытута. У мэтах узняцця дысцыпліны ўсіх студэнтаў на належную вышыню загадваю: i. Катэгарычна забараняецца студэнтам як спазненні на лекцыі, так і самавольны ўход з лекцыі і самавольныя паездкі дадому без дазволу. ii. Старастам груп дакладна адзначаць у журналах усе парушэнні дысцыпліны і ў канцы дню штодзённа даваць дэканам спіс парушальнікаў дысцыпліны. iii. Дэканы прадстаўляюць раз у тыдзень спіс злосных парушальнікаў дысцыпліны дырэктару праз вучэбную частку. iv. Дэканам павысціь патрабаванні да дысцыплінавансці студэнтаў, сваечасова рэагіраваць на кожнае парушэнне дысцыпліны і пазбаўляць стыпендыі тых студэнтаў, якія сыстэматычна і безпадстаўна парушаюць дысцыпліну. v. Дэканам прадставіць мне спісы студэнтаў, якія з’яўляюцца сістэматычнымі прагульшчыкамі … з тым, каб пазбавіць іх стыпендыі за сакавік і красавік месяцы, а злосных парушальнікаў дысцыпліны прадстаўляць к выключэнню з Ін-та. vi. Дэканам гэты загад давесці да ведама ўсіх студэнтаў праз факультэцкія сходы студэнтаў
История группы
Уезды Беларуси (Генеалогия Беларуси)
- Сообщений
- 11410
- Тем
- 15
- Последний id
- 168429
- Обновлено
- 24 июня 2026, 14:18
Тема: Оффтоп / Другие темы · Страница 186 из 229 · 11410 сообщений
Судя по всему, вопрос был про читальный зал
Я за слово "поиск" зацепилась взглядом. Исходя из этого и отвечала. Как по мне, чем больше ответов, тем шире возможности )
А можете и тут ссылку кинуть. Интересно
Пролистала тот канал и освежила в памяти. Ссылку не получится - я покупала там мастер-класс для начинающих, на котором автор делилась опытом поиска предков. Мастер-класс, кстати, был довольно толковый и полезный - для начинающих самое то, чтобы понять систему и задать направление, куда двигаться. Жаль, что такого не нашла в беларуском поле. Фото анонса - ниже. Там же видно название канала.
На ВГД здавён існуе алгарытм для пачаткоўцаў
Я его читала, как и другие статьи/ресурсы. Вгд классный ресурс, но, скажем прямо, молодыми поколениями он не воспринимается (я себя к ним не отношу, но и для меня хочется более современных ресурсов). Да, он незаменим во многих вопросах (пока), но по части презентации основополагающих вещей есть вопросы.
Чет такой чат я не нашёл
Вгд - топ. Вопрос не в том молодое поколение или нет. Вопрос в желании и в руках/глазах из правильных мест 😉🤭
А чем плохо, когда есть несколько источников информации? То, что вгд - топ, не отменяет наличие иных. Чем больше источников, тем лучше. Я изучала много разных, читала, слушала подкасты, выступления на конференциях, смотрела ролики на Ютьюбе, чтобы построить свою систему для начинающего свой путь в генеалогии. Мне раздела "советы начинающим" на вгд было недостаточно. Это мой опыт и мой взгляд.
Перечитала свое сообщение - я не высказывалась за «хорошо/плохо, когда много ресурсов различных» 🤷♀️. Вообще не затрагивала этот блок. Поэтому не совсем понимаю, почему Вы хотите со мной поговорить на эту тему. Я б ответила, как отвечает молодое поколение, но, пожалуй, воздержусь 😅 Суть - каждый ищет как может и как хочет. Одному и в книге фига будет, а другой и на памяти народа, искавши медь, золото найдет. Было бы желание и руки/глаза из нужных мест)
Здравствуйте. В одном интервью упомянули любопытный ресурс. Можно по ключевым словам поискать упоминания ваших местностей, фамилий и пр. в дневниках и воспоминаниях. Желаю найти что-то интересное https://corpus.prozhito.org/
Яшчэ крыху цікавостак са спраў Гомельскага абл архіва. Шукаю сваіх настаўнікаў, таму пра школы. 30-я гады. Справаздачы аб школах і вучнях. ... Адмоўныя бакі ў працы: - значная частка вучняў носіць крыжыкі на шыі; - 2/3 ходзяць у царкву; - часта ходзяць у царкву. 50-я гады: Статыстыка па школах горада Гомеля: 51/52 навучальны год. У спісе 18 школ горада, у тым ліку 10 - з беларускай мовай навучання і 8 - з рускай. 53/54 навучальны год. У спісе 20 школ горада, у тым ліку 9 - з беларускай мовай навучання і 11 - з рускай. Школа #3 (адчынена была ў 1936 годзе як 3-я Сталінская школа), якая і зараз існуе як СШ#3 па вуліцы Барыкіна, у абодвух спісах - навучанне на беларускай. Недалёка пачатковая школа #8 (вуліца Батарэйная, зараз - Хмяльніцкага) - таксама. Статыстыка крыху не поўная, напрыклад, я не знайшла ў гэтым спісе школы #27 (раней - 1-я Сталінская школа), яна лічылася школай железнадарожнікаў - магчыма праз ведамства не трапіла ў гарадскую статыстыку. Але ў тых спісах, што ёсць, вось такія дадзеныя аб мовах навучаньня.
Пабурчэць Я проста абурана навінкай ад НГАБ Мінск. Я пра "Высылаем цифровые копии документов, изготовленные согласно Вашему заявлению. Обращаем ваше внимание, что ссылка действительна в течение 3 дней" Я першы раз не магла паверыць, спадзявалася, што гэта нейкая памылка, але ж не. Можа, хто ведае, чым яны гэта тлумачаць? 3 дні! Дзе заўгодна можна быць без інтэрнэта 3 дні.
Вось я з тых, хто быў заўгодна дзе і не паспеў спампаваць 😥. Цяпер маю толькі тыя, што дайшлі пісьмом на паперы.
Не, нават не падумала. Іх правілы - напішуць, што нічога не ведаем, мы папярэдзілі (
Ссылка на мои сканы однажды попала в спам и я ее не заметила. Прошло время, обнаружила, ссылка уже не работала. Огорчилась, но на всякий случай написала ответное письмо, описала ситуацию. И они спокойно снова дали мне доступ к моим сканам.
Добрый день! Подскажите, пожалуйста, может кто сталкивался: gwar.mil.ru не работает с впн - стоит установить sll сертификаты на компьютер, чтобы открылось?
открывается с впн в хроме без всяких сертификатов. Не нужен Вам яндекс браузер. впн смените.
Открывается в Хроме и с Впн и без. Пару раз кликните "перейти на сайт (небезопасно)" и всё будет ок работать. Не стоит пользоваться ПО которое может вас скомпрометировать.
это смотря где находится человек. Учитывайте этот фактор
или набрать в хроме (не в адресной строке) THISISUNSAFE или THISISNOTSAFE (не помню точно), и Сезам откроется
Все открылось, спасибо всем за помощь. Кнопку «перейти на сайт» не видела до последнего. Но и так, и так заработало
передаю привет админам чата Бобруйского уезда! Добавила книгу и описание по местности - и меня вышвырнули из чата. Спасибо!
Гэта бот так крыва спрацаваў
Сення ў калегі дзень народзінаў. Прынесла такое печыва. І вось пытанне, як яго назывюць у вашай мясцовасці? У Мастоўскім раёне - вадалазы Бліжэй да Гродно - топленікі Слонімшчына - рагалікі
Кажуць, пачыналі іх пячы над Нёманам як рагалікі, паехалі ад нас па Яўропах рагалікамі; там форму “рога” перайменавалі ў форму “маладзіка”, і вярнуліся да нас круасанамі, “маладзікамі”.
…мядзьведзя, рагалікамі зажоўваючы.
А Cas Grygorcewicz и Janusz Dubicki , чьи предки Дубицкие из Налибок, - это не ваши родственники?
Филипп Никитов Палько??? Мозырский уезд, чучевичи убит в бою 1916г.
падкажыце, калі ласка, сігнатуру справы